PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31864}

Piękny umysł

A Beautiful Mind
8,3 504 724
oceny
8,3 10 1 504724
7,1 39
ocen krytyków
Piękny umysł
powrót do forum filmu Piękny umysł

Wkład Nasha w naukę jest nieoceniony. To bezsprzeczne. Niemniej jeśli się wczytać w jego biografię (niekoniecznie tą na wikipedii, ale głębiej) to okazuje się iż jego życie w sensie moralnym wielce rozmija się z wizją reżysera. Konwencja zrozumiała, ale jeśli się mocniej wczytać w te różne drobiazgi to jakoś "Piękny Umysł" traci na wartości... dlatego trudno go nazwać filmem biograficznym. Raczej laurka dla Nasha jako człowieka i hołd dla Nasha jako naukowca (...choć w filmie też kilka faktów zostało inaczej narysowanych).

Tyle, że jeśli wczytać się w dorobek reżyserski Howarda raczej łatwo o konkluzję iż jegomość ma skłonności do koloryzowania rzeczywistości lub naginania pewnych faktów do wygodnej, chwytliwej konwencji. Osobiście preferuję rzeczywistość bez ogródek. Nie chodzi o to aby pokazywać, że wielcy ludzie też srają, ale o to by nie wygładzać ich w dziełach dla potomnych tylko dla zysku. Tyle, że od tego chyba są filmy dokumentalne? Czy na pewno?

użytkownik usunięty

Jestem rozczarowany, że ta wypowiedź przeszłą bez echa... :)

A ty kim jesteś by go oceniać ? Może zrobił w życiu lepsze i gorsze rzeczy co nie zmienia faktu , że jest geniuszem i do pięt mu nie dorastasz. Film skupił się raczej na wątku walki z chorobą.

Huxley

A kim ty jesteś aby oceniać autora tematu, którego zakładam, że w ogóle nie znasz? Nie mogę się zgodzić, że skoro Nash jest geniuszem to z miejsca jest lepszy od innych. Nie mówię, że wszyscy ludzie są równi, ale jeśli chcemy już kogoś oceniać musimy dobrze poznać tą osobę oraz brać pod uwagę nie tylko inteligencję, ale również inne aspekty, jak np. moralność.
Co do samej biografii bohatera filmu, nie mam na ten temat żadnej wiedzy, więc się nie wypowiem.

ocenił(a) film na 7

zgadzam sie. Niby się fajnie ogląda/oglądało, ale jednak jak się później okazuje, że sporo rzeczy (i to konkretnych) się nie zgadza, to jednak powstaje małe skrzywienie.

ocenił(a) film na 9

tak to jest że film musi być "chwytliwy" a widzowie mają się utożsamić z bohaterem, dlatego scenariusz jest odpowiednio podrasowywany... A co takiego rozbieżnego jest z rzeczywistością, to mnie ciekawi, bo nie znam historii tego pana?

ocenił(a) film na 8
polakita

ja tez nie za dobrze znam biografie, ale kiedys ogladalam jakis dokument o nim i pamietam 2 rzeczy: 1. mial nieslubne dziecko, ktorego nie chcial uznac, gdyz uwazal, ze matka (ktora byla bodajze pielegniarka), ma zbyt niski status spoleczny dla niego. z synem pogodzil sie po prawie 30 latach.
2. rozwiodl sie z alicia,by po 30 latach ponownie sie z nia ozenic :)
nie chce tutaj pietnowac jakichkolwiek jego zachowan, tylko podaje fakty, ktore zapamietalam, a ktorych nie bylo w filmie

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones